1397/4/3        
صفحه اصلی | فروشگاه | | ارتباط با ما | درباره ما | پرداخت وجه | English
         
آخرین فرصت های شغلی

لیست کارجویان منتخب
کارجویی انتخاب نشده
 

سوالات متداول ماده 80

1- بيمه از طريق بند و ماده 80  با بيمه معمولي چه فرقي دارد ؟

مزايا و خدمات آن هيچ تفاوتي نمي كند و فقط بعلت آنكه كارفرما اشتغال جديدي ايجاد كرده دولت به وي كمك نموده و بخشي از حق بيمه سهم كارفرما را به تامين اجتماعي پرداخت مي نمايد

2- تفاوت مبلغي بيمه از طريق بند و ماده 80 با آزاد چقدر است ؟

در سال 1392 از سهم 20درصدي كارفرما 14 درصد معاف مي شود يعني حداقل ماهي حدود 80هزار تومان كمتر حق بيمه براي هر نفر پرداخت مي كند

3- اين معافيت تا كي ادامه دارد؟

تا پايان برنامه پنجم توسعه كشور يعني پايان 1394  قطعي و بعد از آن معمولا" طبق سنوات گذشته احتمالا" تا پنج سال برخورداري كارگر ادامه مي يابد .

4- در كارگاههاي كوچك كه سيستم حسابداري ندارند چگونه اين معافيت در ليست بيمه اعمال و محاسبه مي شود .

در اين موارد حق بيمه توسط نرم افزار ليست بيمه سازمان تامين اجتماعي به روال معمول و با درج اطلاعات عادي بصورت اتومات تهيه  مي گردد و فقط در پايان در بخش ويرايش ليست بيمه ماه در سهم كارفرما اين معافيت بصورت دستي كسر و عدد باقي مانده درج مي گردد .

بعنوان مثال درماه 30 روزه  سال 1392 اگر سهم 20درصدي كارفرما براي يك نفر كارگر ساده در فيلد مربوطه عدد 974250  ريال بدست آمد چون در اين سال معافيت 14٪  مي باشد پس عدد 681975  ريال از آن كسر شده و باقيمانده يعني عدد 292275  ريال در فيلد سهم كارفرما درج مي گردد .

حال اگر تعداد افراد مشمول بيشتر بود اين عدد كسر شده ابتدا در تعداد مشمول ضرب و نتيجه از سهم كارفرما كسر مي گردد .

نكته مهم : توجه داشته باشيد اگر در ليستهاي بيمه داراي مشمولين ماده 80 حق بيمه كمتر از دستور قانوني سهوا" يا عمدا" محاسبه و پرداخت شود بعلت كسر پرداخت در آن ماه معافيت كارگاه حذف و حق بيمه آزاد محاسبه مي گردد.پس دقت لازم را در هنگام محاسبه ليست بيمه بنماييد و ترجيحا" در هنگام ارئه سي دي ليست به شعبه درخواست فني شدن ليست را بمنظور رفع خطاها بنماييد .

5- كارگاههايي كه از سهم پنج نفر كمك دولت در معافيت 20درصدي استفاده مي كنند هم مي توانند از اين قانون استفاده كنند؟

بلي اين كارگاهها از نفر ششم به بعد در صورت داشتن شرايط مربوطه مي توانند از اين قانون بهره مند گردند .

6- آيا در كارگاههايي كه از سهم پنج نفر كمك دولت در معافيت 20درصدي استفاده مي كنند ليست بيمه بروال قديم دوماهه ارسال مي گردد .

خير . نكته مهم در اين معافيت اينست كه ليست بيمه بايستي يكماه و حداكثر تا پايان ماه بعد ارسال و فيش آن پرداخت شود در غير اينصورت معافيت آن ماه حذف و ليست بيمه كارگاه براي آن ماه بصورت آزاد محاسبه و بدهكار مي گردد .

7- براي جابجايي و ترك كار كارگران چگونه عمل مي شود .

سازمان تامين اجتماعي در اين مورد دستورالعمل مكتوبي ارائه ننموده ولي آنچه سيستم عمل مي نمايد بايستي موارد ذيل را رعايت كرد .

اگر از نيروهاي آزاد كارگاه كسي ترك كار كرد مي بايست همزمان و توصيه شده در ابتداي ماه (يكم ماه) ترك كار وي با  كاركرد صفر در ليست درج و نفرجايگزين از همان تاريخ شروع بكار نمايد .

اگر نيروي مشمول ماده 80 ترك كار كرد نيز توصيه شده بروال دستور بالا عمل شود و نيروي جايگزين با كسب معافيت از طريق كاريابي در اول ماه جايگزين گردد در غير اينصورت و با جايگزيني با تاخير ممكن است نيروي جديد مشمول معافيت نگردد و فقط نيروهاي مشمول باقي مانده در ليست برخوردار شوند.

در صورتي كه از نيروهاي آزاد كارگاه كسي ترك كار نمايد و جايگزين نگردد طبق دستورالعمل سازمان تامين اجتماعي معافيت كارگاه حذف مي گردد در اين مواقع توصيه شده حق بيمه يكي از افراد مشمول ماده 80 بصورت آزاد در ليست محاسبه شود تا مشكلي پيش نيايد.

7- در شركتها و كارگاههايي كه تا كنون ليست بيمه نداشته اند چگونه بايستي شروع كنند؟

در اين موارد كارفرما ابتدا مي بايست با ارائه مدارك به شعبه تامين اجتماعي كد بيمه كارگاه دريافت نموده و اولين نفرات (حداقل) يك نفر را بصورت آزاد بيمه نمايد سپس و بعد از گذشت سه ماه از تاريخ دريافت كد كارگاه و ارسال سه ليست بيمه به شعبه و بازرسي اوليه توسط تامين اجتماعي از ابتداي ماه چهارم و با همكاري موسسه كاريابي ساير نفرات جديد را مي توان به ليست بيمه اضافه نمود و مشمول ماده 80 قرار داد

نكته مهم براي اين كارگاهها اينست كه مبناي تعداد ظرفيت نفرات اوليه بر اساس نظر و مشاهده بازرس تعيين مي گردد و هر تعدادي را در بازرسي اوليه ثبت نمايد به همان تعداد ظرفيت اوليه كارگاه تعيين و مي بايست در ليست بيمه ماهانه بصورت آزاد حق بيمه پرداخت گردد و مازاد بر آن مشمول ماده 80 مي گردد

 


تعهد و مسرت ما در افزايش آگاهي شماست

 ............موسسه مشاوره شغلي ، كار و تامين اجتماعي آريا...............

 

لیست منو ها
ثبت نام

نيروهاي مورد نياز اين هفته

کارورزی

جستجوي شغل

اپليكيشن هاي مفيد كار

دريافت سوابق بيمه

مشاور كارفرمايان

شرايط لغو تعهد فارغ التحصيلان دانشگاههاي دولتي

مشاوره کار و تامین اجتماعی

جستجوی نیروی کار

طرح كارورزي

ثبت درخواست نيروي كارفرمايان

قانون کار جمهوری اسلامی ایران

مشاوره ،آموزش و سوالات

سایتهای مرتبط ومفید

تسهیلات

حقوق و دستمزد 1396وسالهاي قبل

آگهي هاي استخدام دولتي و كشوري

خبرها

سیستم عملیاتی کاریابی

مطالب متنوع اشتغال

خدمات کاریابی آریا

 
آمار سایت
بازديدهاي امروز: 814
بازديدهاي ديروز: 824
کل بازديدها: 2720208
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کاریابی آریا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است